053-982-3558 וואטסאפ בלבד!
חפש

הטור החודשי של אלון במגזין "אפוק טיימס"

*ידעת שאומץ היא תכונה נרכשת?*

פותחים שנה עם אומץ! הטור החודשי של אלון במגזין "אפוק טיימס" – ושלושת הגדולים שלכם לשנה הזו

שלום מנצחים. אז "אחרי החגים, כבר איתנו,התחלנו שנה  עברית חדשה, ועוד רגע גם שנה אזרחית,כדי להתחיל לממש את החלומות שלנו לשנה החדשה, נדרש לא פעם אומץ.

זה הנושא שעליו אלון כתב החודש בטור שלו במגזין "אפוק טיימס" – תיהנו!

***

דמיינו – לילה, חושך, שעה מאוחרת, ים גלי,  ספינת טילים ישראלית מפליגה בתוך המים הטריטוריאליים של מדינה לא ידידותית. מפקד של הספינה בתא הפיקוד עוד לא בן 30. לפתע שומעים ירי ומזהים נפילות במים, יריות…

בחצי שנייה רצות בראשו של המפקד מיליון מחשבות. מה יקרה אם יפגעו בנו? יכולה להתפתח תקרית בינלאומית ואפילו מלחמה. מה קורה עם החיילים שלי? איך אפשר לצאת בשלום? איזה פחד. החיילים והקצינים מביטים בו. הם בוטחים בו. הם מצפים ממנו שיידע מה לעשות עכשיו. הוא המפקד שלהם והמנהיג שלהם. הם סומכים עליו.

אין זמן להגיגים פילוסופיים, זה הזמן לפעול כמו שלימדו אותו. הוא מתעשת, מדבר רגוע ובביטחון, נותן את הפקודות הנכונות, מוודא הבנה וביצוע ולאחר כמה דקות הם יוצאים מטווח הסכנה ויכולים לחזור לשגרת הפלגה

המפקד הזה הייתי אני.

באותם רגעים, לפני יותר מעשרים שנה, הלב שלי הלם בעוצמה בפנים, אבל שידרתי הכל כרגיל כלפי חוץ. הבטתי בחיילים ובקצינים המעולים שלי ולא באמת הבנתי אז את משמעותו של הרגע, הכל היה נראה אז טבעי, במבט לאחור הבנתי שאומץ זה דבר שמתפתח ברגעים מאין אלו.

==============

מה זה אומץ? אנשים נולדים עם תכונה כזו? יש גנים של אומץ? האם זהו מושג אמורפי שניתן לייחס אותו רק לרגעי גבורה?

אני מאמין שאומץ הוא משהו שניתן להבין אותו, ללמוד אותו וניתן לרכוש אותו ולשכלל אותו במהלך החיים שלנו.

כן! אפשר להפוך לאמיץ במהלך החיים. זה דבר נרכש. בסופו של דבר זו בחירה האם להיות אמיץ או פחדן. לא תמיד בחירה מודעת באותו הרגע, אבל בהחלט בחירה בחיי היום יום.

אדם שבוחר להיות אמיץ ביום יום שלו, מאפשר לעצמו גם להביא יותר ערך לסביבה שלו.

למרות שרוב האנשים חושבים, שאומץ זו תכונה שאו שיש לך אותה, או שאין לך אותה, חשוב שנבין שאומץ זו התנהגות. זו פעולה שחוזרת שוב ושוב. זה דבר שניתן לשינוי בחיים של כל אחד.

ע"פ ויקיפדיה, אומץ היא תכונה אנושית המגלמת את היכולת להתמודד עם פחד, כאב, סכנה, אתגר, אי ודאות או איום. שימו לב שאומץ אינו העדר פחד.

כל האנשים בעולם מפחדים. פחד הוא מנגנון בריא וטבעי שנועד לשמור עלינו.

אני ממליץ לכם להיזהר מאנשים שאינם פוחדים. אנשים כאלו לוקים בהבנת המציאות.

לא הייתי רוצה ללכת אחרי מנהיג שלא מפחד מכלום. מה שנכון הוא ללכת אחרי מנהיגים שפוחדים ומתגברים על הפחד. אמיצים וגיבורים לא אלו שלא פוחדים, הם אלו שפועלים, למרות הפחד.

מניסיוני שלי ושל אלפי אנשים שהכשרתי – ניתן לפתח אומץ.

איך מפתחים אומץ? בוחרים להתעמת עם הפחדים שלנו. בוחרים לפרוץ את גבולות אזורי הנוחות ולעשות בכל יום פעולות שמפחידות אותנו ובאופן זמני גם לא נוחות לנו.

חשוב שנדע ונזכור שרוב הפחדים שלנו כיום, הם לא פחדים שנובעים מסכנה ברורה ומידית על החיים שלנו או של הילדים שלנו. מתי בפעם האחרונה חשתם באמת בסכנת חיים ונדרשתם לפעול תחת פחד אמיתי שמסכן אתכם באותו הרגע. בואו נודה על האמת, שזה כמעט ולא קורה.

אני לא מתעלם מהתקפת טילים על תושבי הדרום. זה באמת מפחיד. אבל זו לא המציאות ביום יום של רוב האנשים.

חשוב לי שנדע להבחין בכך שרוב הפחדים שלנו מקורם במחשבות על "מה יקרה אם….", "מה יהיה?" והתכוננות אינסופית לקראת אסון, תאונה, כישלון, מחדל, מחלה, אובדן, עוני ועוד.

הפחדים האלו נקראים "פחדים מדומים" והם בעצם מחשבה, סיפור פנימי על משהו שעלול להתרחש ובד"כ לא יתרחש. רב הפחדים שלנו הם מדומים. הפחד מסמן את הגבולות שלנו. האומץ מרחיב את הגבולות שלנו, כאנשים. עוזר לנו להבין מי אנחנו, מה אנחנו עושים, מה אנחנו חושבים על עצמנו ומה אנשים חושבים עלינו.

הפחדים המדומים עוצרים אותנו מלפעול ופוגעים בתוצאות שאנו מכוונים אליהם ומשיגים – ולכן גם בדימוי העצמי,  פגיעה אנושה. קשה להיות שלווים, רגועים, מאושרים כאשר מנוהלים ע"י פחדים ממקרים שעלולים לקרות בעתיד ובכלל לא קרו במציאות.

במצב כזה, קשה מאוד להיות אמיץ ולהתגבר על אתגרים בחיים.

ברגע שנחליט שאנחנו פועלים למרות הפחדים והחששות, יקרה דבר מדהים בחיים שלנו.

אנחנו נפתח את "שריר האומץ" להילחם בפחד ונגלה את הסוד הגדול שכל אדם אמיץ יודע אותו.

זוכרים את המקרים שכן פעלתם אל מול הפחד? ומה גיליתם?  – מאחורי קיר הפחד הגדול, מסתתר ברוב מוחלט של המקרים…. כלום! נאדה. שום דבר.

נסו לחשוב כמה פעמים בחיים שלכם ביצעתם פעולה שחששתם ממנה (להרים את האצבע בכיתה ולדבר, לגשת אל הבחורה בשולחן ולתת לה פתק, להיכנס לראיון העבודה, לשיר, לרקוד, לעמוד על שלכם ועוד) ואחרי ביצוע הפעולה, שאלתם את עצמכם – "מה? זה הכל? ממה כל כך פחדתי?"

ככה מפתחים אומץ בחיים. בוחרים לעשות פעולות שמפחידות אותנו לא נוחות לנו.

הנה שלוש דרכים שבעזרתן ניתן להפוך לאמיץ יותר:

1. פעולה – פעולה מפיגה פחד כי  חברים הכי טובים של הפחד הם ספק וחוסר החלטה. כשעושים פעולה מתקדמים קדימה.

2. תרגול. לבחור להרחיב את הגבולות.

לדוגמה: תחשבו שאתם הולכים בספארי ואריה פתאום מתחיל לרוץ אליכם.

מה תעשו?

אפשרות אחת היא לנסות לברוח, שזה מה שרוב האנשים עושים. ברור לכם שאין לכך סיכוי והאריה יתפוס אתכם. גם בחיים בריחה היא לא דרך טובה כדי להשיג מטרות ויעדים.

אפשרות שנייה היא לקפוא במקום. רוב הסיכויים שזה לא יעזור. קשה לחיות כך גם במציאות, לקפוא במקום פירושו לא להתקדם. להישאר באזורי הנוחות ולא לפרוץ את הגבולות. בסופו של דבר זה מוביל להרס וחורבן ולא לפריחה וצמיחה.

אפשרות שלישית היא להסתובב אל האריה, להרים אבן גדולה או ענף ולרוץ אליו עם טירוף בעיניים ובצעקות ושאגות קרב. יש סיכוי לא קטן שהאריה ייבהל, יסתובב ויתחיל לברוח.

נכון שזה מסוכן, זה מפחיד וזה דורש הרבה מאוד אומץ, אבל זוהי הפעולה עם סיכויי ההצלחה הגדולים ביותר. גם בחיים שלנו זה עובד ככה. הדרך לצאת ממצב קשה, ממשבר אישי, כלכלי, חברתי היא לבצע פעולות באומץ ולהילחם בפחדים שלנו.

לזה אני מתכוון כשאני כותב שעליכם לבחור להרחיב את הגבולות.

3. מנהיגות. הנהיגו! ראשית את עצמכם ואז את את האנשים  בסביבה שלכם. התרכזו בלהיות דוגמה לילדים שלכם, לבני הזוג, לעובדים ולחברים שלכם – מנהיגות ודוגמה אישית יעלו את האומץ שלכם בצורה משמעותית. ברגע שתתפסו את עצמכם כמנהיגים, תהפכו להיות אמיצים יותר בן רגע. אי אפשר להתחמק מכך.

חשבו לרגע – מי הוא בעיניכם אדם אמיץ?

חשבו על 3 אנשים אמיצים שאתם מעריכים?

מה מתוך התכונות שיש בהם, הייתם רוצים שיהיה בכם?

התשובות לשאלות האלו עוזרות להבין איזה אדם אתם הייתם רוצה להיות.

אנחנו בד"כ מעריכים את האמיצים. רוצים להיות כמותם.

לסיום אני רוצה להזכיר לכם שלכל האנשים יש פחדים. לאנשים אמיצים לא תמיד נוח. לטפס זה לא נוח. מי שמוכן לעשות רק את מה שנוח מקבל בסופו של דבר חיים לא נוחים.

זה לא נוח לקום מוקדם בבוקר כדי להשיג מטרות, זה לא נוח להסתער בקרב, זה לא נוח להתאמץ ולפרוץ את הגבולות. אבל זה משתלם בגדול.

השאלה היא לא 'מה אני יכול לעשות?'  אלא 'מה אני מוכן לעשות כדי לפתח את האומץ ?'

כשתשאלו את השאלות האלו, תקבלו את החיים שאתם רוצים באמת.

גם הסביבה מעריכה אומץ, ילדים אוהבים הורים אמיצים, וזוהי דרך נהדרת להעלות את הדימוי עצמי שלנו. כן, גם אנחנו חושבים על עצמנו דברים טובים יותר ואוהבים את עצמנו יותר כשאנחנו פועלים באומץ!

 

שלכם באומץ ובאהבה,

 

 

 

פותחים שנה עם שלושת הגדולים –

מה היעדים שלך לשנה הקרובה? ולמה בכלל חשוב להגדיר יעדים?

למי שאין יעדים ברורים, אין בהירות !!!

ללא בהירות בהגדרת היעדים, לא ברור מה צריך לעשות. מה חשוב יותר ומה פחות.

חשוב שנזכור כל הזמן – אם אנחנו לא יודעים מהו היעד שאותו אנחנו רוצים להשיג, אז אין סיכוי שנשיג את היעד הזה.

זה כל כך פשוט וכל כך נכון

תרגיל לסופ"ש: קחו לכם שעה לעצמכם (מגיע לכם, נכון?)

ותכתבו מה הם שלושת היעדים שלכם לשנה הקרובה.

שלושה דברים, שאם תשיגו אותם, תרגישו שזו הייתה שנה משמעותית.

 

 

 

 

 

שלח במייל שלח להדפסה
עכשיו זה הזמן שלך! יש לך שאלה?
מלא את פרטיך בטופס ונחזור אליך בהקדם.

    053-982-3558 וואטספ בלבד!
    או פשוט לדבר איתנו במסנג'ר