053-982-3558 וואטסאפ בלבד!
חפש

תעתועים ואשליות – מגזין "אפוק טיימס"

תעתועים ואשליות – הטור החודשי במגזין "אפוק טיימס" – פברואר

אלון אולמן

כולנו חיים בסוג של תעתוע, אשליה. הרוב לא יודעים את זה ולעולם לא יחשבו על זה.

אנשים מסתובבים בעולם וחושבים שהם מבינים ויודעים את כל מה שהם צריכים לדעת כדי "להסתדר" בחיים. ברור להם שיש עוד ידע בעולם, אבל הוא נראה להם לא חשוב עבורם.

החשיבה הזו חוסמת אותם, גורמת להם הרבה סבל ומונעת מהם לעשות את הצעדים החשובים והמשמעותיים ביותר שניתן לעשות בחיים.

אנשים רואים אולי 1% ממה שיש באמת. הצמיחה האמיתית של כל אדם זו הגדילה בתודעה שלו.

שתי המילים המסוכנות ביותר בשפה העברית הם "אני יודע" ו"אני יודעת" שהביטוי שלהם בעולם האמיתי הם בד"כ "עזוב, אני יודע את זה…", "כבר למדתי את זה….." , "מכיר את זה כבר….."

מה כל כך מסוכן בהן?

אדם שמחזיק בתפיסת "אני יודע" בכל תחום שיהיה, מונע מעצמו ללמוד ולהכיר ידע חדש באותו תחום. לא משנה כמה שכל אחד מכם יודע, ראוי שנהיה צנועים אינטלקטואלית ונזכור שתמיד אפשר לדעת עוד, ללמוד עוד, לצמוח ולעלות לרמה הבאה.

המחשבה ש"אני יודע" היא אחד התעתועים והאשליות הגדולות ביותר בחיים של כל אדם. זהו חסם ההתפתחות המרכזי שיש לרוב האנשים.

תקראו טוב את המשפטים הבאים. חשוב מאוד להבין אותם.

יש דברים שאתה יודע שאתה יודע אותם (למשל, אתה יודע שאתה יודע לדבר עברית).

יש דברים שאתה יודע שאתה לא יודע אותם (למשל אתה יודע שאתה לא יודע איך להשיט ספינת טילים).

ויש דברים שאתה לא יודע שאתה לא יודע אותם. תקראו עוד פעם…. לא יודע, שאתה לא יודע.

תסכימו איתי שילדים לא יודעים, שהם לא יודעים שההורים שלהם מקיימים יחסי מין.

למה? כי זה לא שייך לעולם שלהם בכלל.

אצל מבוגרים זה אותו דבר בדיוק. ולכן אני חוזר ואומר בהרצאות ובסדנאות שלי את המשפט הבא – "אתה לא יודע, את מה שאתה לא יודע, עד שאתה יודע אותו".

איך יודעים שאדם יודע משהו? מסתכלים על התוצאות שלו באותו תחום.

איך יודעים אם מישהו יודע לעשות כסף?- יש לו הרבה כסף, הוא עושה כסף.. איך יודעים אם מישהו יודע לנהל מערכות יחסים? – יש לו הרבה חברים, מערכות יחסים, הוא אוהב, אוהבים אותו..", אדם בריא שנראה טוב, יודע לדאוג ולשמור על הגוף שלו, אדם שהילדים שלו מעריכים אותו מאוד, יודע להיות הורה טוב.

התעתוע הגדול ביותר בחיים שלנו, הוא הסיפור שלנו על מה שאפשרי עבורנו. הסיפור הפנימי שלנו חוסם את הצמיחה שלנו. הסיפור הזה הוא תוצאה של תהליך ארוך שעברנו בילדות שלנו. קוראים לזה חינוך, אבל זה הרבה יותר קרוב לתהליך ביות ואילוף בדיוק כמו שעוברות חיות בקרקס.

מגיל צעיר על כל פעולה קיבלנו פידבק מיידי מההורים והסביבה – אתה "ילד טוב", או אתה "ילד רע".

שזה בעצם ביטוי מילולי למחשבה של "הגדולים" על מה נכון עבורנו בעולם.

האומנם?

על סמך מה "הגדולים" אומרים ל"קטנים" מה נכון? על סמך האילוף והביות שהם עברו בשנות הילדות שלהם. בצורה כזו אנשים מנציחים דעות קדומות וסיפורים פנימיים וזהו מעגל שקשה מאוד לשבור אותו.

חשוב שנזכור שלא בחרנו בעצמנו כמעט את כל הגורמים שהשפיעו עלינו בילדות. לא בחרנו את ההורים שלנו, את המדינה, השפה, המין ואפילו לא את השם שלנו. הכל נקבע עבורנו ע"י "הגדולים".

דוגמא פשוטה – מלמדים אותנו שזמן זה כסף – באמת? אם זה היה נכון אזי אדם שמרוויח 200 ₪ לשעה היה ישן 10 שעות בלילה ובבוקר היה לו בקופה 2000 ₪..

דוגמא אחרת – מלמדים אותנו שהזמן הוא הדבר היקר שיש לנו – זו אשליה. הזמן הוא לא שלנו – הוא היה לפנינו ויהיה אחרינו. מה שיש לנו זה החיים שלנו וזה יקר מאוד. הכי יקר. אי אפשר לבזבז זמן – אפשר לבזבז את החיים. את שלנו – לא את של אחרים. אפשר גם להרוויח את החיים. שלנו.

התהליך הזה יצר אצלנו סיפור פנימי שחלק גדול ממנו הוא בעצם תעתוע ואשליה בהקשר של מה שאפשרי עבורנו. כל עוד לא נשנה את הסיפור הפנימי, לא נוכל לפרוץ את גבולות המוכר והידוע לנו.

ברגע שנשנה את הסיפור הפנימי, נבין שרבות מהאמונות שיש לנו מבוססות על העברה דורית של תפיסות מעכבות שבכלל לא מחייבות אותנו.

בפועל, רוב האנשים לא בוחרים סיפור פנימי, אלא מקבלים אותו וזה הדבר הכי משפיע על החיים שלנו, על המחשבות שלנו, על הרגשות שלנו ומכאן גם על המעשים והתוצאות שלנו בחיים.

תעתוע נוסף שאני רוצה להציג בפניכם הוא ההבדל בין חוקים חיצוניים לחוקים פנימיים.

רוב החוקים שאנשים מכירים וע"פ מתנהלים האנשים בעולם, הם חוקים חיצוניים. חוקים וכללים שנלמדים במוסדות הלימוד למיניהם. אם החוקים האלו היו מספיקים להצלחה, אז כל הבנקאים ויועצי ההשקעות צריכים להיות מיליונרים. הם הרי מכירים את החוקים. בעולם כזה כל הילדים של המורות היו מחונכים מאוד…

מסתבר שכדי להצליח באמת, צריך לדעת גם את החוקים הפנימיים. החוקים שלא מלמדים במערכת החינוך. החוקים שע"פ נקבע הדימוי העצמי שלנו, הסיפורים הפנימיים שלנו, היכולת לשלוט במחשבות שלנו, ברגשות שלנו וכתוצאה מכך בפעולות ובתוצאות שלנו בעולם.

כל מי שלא מבין שעד שהוא לא יתעמק דווקא בעולמות הפנימיים שלו ושל חוקי ההצלחה, הוא לא יוכל לגדול באמת, חי באשליה גדולה. המחשבה שיש קיצורי דרך אל ההצלחה והאושר ושהם תלויים שמשהו חיצוני אלינו שיקרה יום אחד או ישתנה יום אחד היא תעתוע מתמשך.

'אשליית האושר' היא עוד אשליה גדולה שמונעת מאנשים להיות מאושרים באמת בחיים שלהם.

רוב האנשים מחזיקים באמונה פנימית שבמידה ויעשו מספר דברים, וישיגו מספר דברים אחרים הם יגיעו לרגע הזה שבו הם יהיו מאושרים, "בסוף הדרך עוד תהיה מאושר.." מכירים את השיר ?.. למה בסוף הדרך? למה בסוף? שהאושר זו מטרה שניתן להגיע אליה בסיומו של מסלול חיים מסוים. האמנם?

אנשים מבלבלים בחיים שלהם בין אושר לבין הנאה וכיף. אושר אמיתי הוא לא מקום, או יעד שצריך להגיע אליו בסוף המשחק. אושר אמיתי זו הוויה ותחושה שמגיעה בזמן שאדם מרגיש שהוא מתקדם בחיים שלו. שהוא נע לעבר גירסה טובה יותר של עצמו. שהוא מביא יותר ערך לעצמו, למשפחתו ולעולם שמסביבו.

ויש דרך מעשית להגיע לאושר הזה. אני מדבר עליה הרבה בסדנאות שאני מעביר.

אני רוצה לסיים באמירה מעומק ליבי – הרבה שנים חייתי, גם אני, באשליות עד שהתפכחתי מהן. הייתי צריך שיקרו כל כך הרבה דברים, הרבה סבל, כרתו לי שליש ריאה, עשיתי תחרות מרתון, איירון מן ורק אז הבנתי את מה שמעולם לא ידעתי קודם. היום אני יודע כל כך הרבה דברים שלא ידעתי עד לפני מספר שנים לא רב. מאז אני כל הזמן לומד יותר ויותר כדי להמשיך לגדול, להתפתח וגם להתפכח מעוד אשליות ותעתועים שיש לי כמו שיש לכל אדם.

מאחל לכם למצוא דרך להרחיב את התודעה שלכם ובצורה כזו להפחית את האשליות והתעתועים שיש בחיים שלכם.

ברגע שאני נחשפתי לידע הזה העולם שלי השתנה מהקצה אל הקצה.

 

תחיו בעוצמה,

אלון אולמן.

 

————————————————

המלצה מאיתנו – והטבה עבורכם:

Epoch Times מגזין מרחיב דעת ומעורר מחשבה. מגיש לקהל נקודות מבט רלוונטיות אך

בלתי צפויות על האנשים, הנושאים, והסיפורים המשפיעים ביותר על חיינו, דרך מאמרים וראיונות עם מובילי דעת קהל ומקבלי ההחלטות בכל התחומים

לקבלת גיליון דיגיטלי במתנה והטבות נוספות – ניתן להרשם בלינק

http://goo.gl/fqSl7g

תיהנו!

 

שלח במייל שלח להדפסה
עכשיו זה הזמן שלך! יש לך שאלה?
מלא את פרטיך בטופס ונחזור אליך בהקדם.

    053-982-3558 וואטספ בלבד!
    או פשוט לדבר איתנו במסנג'ר